Artykuł sponsorowany

Czy szklane drzwi są bezpieczne?

Czy szklane drzwi są bezpieczne?

Szklane drzwi są coraz częściej wybierane zarówno w nowoczesnych domach, jak i w biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Ich estetyka, przepuszczanie światła oraz możliwość zastosowania różnych wzorów sprawiają, że cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy szklane drzwi są bezpieczne i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jakie rodzaje szkła są stosowane w drzwiach?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie o bezpieczeństwo szklanych drzwi, warto przyjrzeć się rodzajom szkła stosowanym w tego typu konstrukcjach. Na rynku dostępne są różne rodzaje szkła hartowanego oraz laminowanego, które cechują się większą wytrzymałością na uderzenia i działanie sił mechanicznych. Szkło hartowane powstaje w wyniku poddania zwykłego szkła specjalnemu procesowi obróbki cieplnej, co zwiększa jego wytrzymałość nawet czterokrotnie. Szkło laminowane natomiast składa się z kilku warstw szkła połączonych za pomocą folii polimerowej, co sprawia, że jest bardziej elastyczne i mniej podatne na pęknięcia.

W Polsce obowiązują normy bezpieczeństwa dotyczące szklanych drzwi, które mają na celu ochronę użytkowników przed ewentualnymi wypadkami. Przede wszystkim drzwi szklane w Siedlcach powinny być wykonane z materiałów spełniających wymogi norm PN-B 13067 oraz PN-B 13068. Te normy określają między innymi wymagania dotyczące wytrzymałości szkła na obciążenia oraz sposób montażu drzwi. Ponadto w przypadku drzwi przeszklonych obowiązuje również norma PN-B 13069, która reguluje kwestie związane z oznakowaniem takich drzwi, aby uniknąć sytuacji, w której użytkownik nie zauważy ich obecności i doprowadzi do kolizji.

Mimo że szklane drzwi wykonane zgodnie z obowiązującymi normami są bezpieczne, warto rozważyć zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z nich jest stosowanie folii ochronnej na powierzchni szkła, która ma za zadanie wzmocnić jego strukturę oraz utrudnić rozbicie. Dodatkowo, warto zainwestować w specjalne zawiasy i zamki do szklanych drzwi, które zapewniają stabilność konstrukcji oraz utrudniają jej wyważenie czy włamanie. Warto również pomyśleć o zastosowaniu przycisków awaryjnych, które umożliwiają szybkie otwarcie drzwi w przypadku zagrożenia.

Podsumowując, szklane drzwi są bezpieczne, o ile są wykonane z odpowiednich materiałów i zgodnie z obowiązującymi normami. Wybierając tego typu rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na rodzaj szkła oraz dodatkowe zabezpieczenia, które mogą jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa.