Artykuł sponsorowany

Czym cechują się unitanki?

Czym cechują się unitanki?

Unitanki to specjalistyczne zbiorniki wykorzystywane w produkcji piwa, które zdobywają coraz większą popularność wśród polskich browarów. Dzięki swoim unikalnym właściwościom pozwalają one na przeprowadzenie wszystkich etapów fermentacji i dojrzewania piwa w jednym naczyniu, co przekłada się na oszczędność czasu i przestrzeni. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu innowacyjnemu rozwiązaniu, dowiedziemy się, jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie unitanków oraz jakie są ich główne elementy konstrukcyjne.

Zaawansowana technologia dla lepszego piwa

Unitanki to wynik długiego procesu badawczego i rozwoju technologii, który doprowadził do stworzenia zbiorników spełniających najwyższe standardy jakościowe. Wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, charakteryzują się doskonałą szczelnością oraz odpornością na korozję. Wnętrze unitanków jest precyzyjnie wykończone, co sprawia, że nie ma ryzyka zanieczyszczenia piwa przez bakterie czy drożdże. Ponadto renomowany producent unitanków oferuje produkty wyposażone w zaawansowane systemy kontroli temperatury, które umożliwiają precyzyjne sterowanie procesem fermentacji i dojrzewania piwa.

Oszczędność czasu i przestrzeni

Jednym z głównych atutów unitanków jest możliwość przeprowadzenia wszystkich etapów produkcji piwa w jednym naczyniu. Tradycyjnie, proces ten wymagał użycia kilku zbiorników – fermentora, do którego wprowadzano brzeczkę, oraz oddzielnych zbiorników do dojrzewania i klarowania piwa. Dzięki unitankom browary mogą zaoszczędzić zarówno czas, jak i przestrzeń, co jest szczególnie istotne w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto mniejsza liczba zbiorników oznacza również mniejsze ryzyko kontaminacji oraz łatwiejszą kontrolę nad procesem produkcji.

Główne elementy konstrukcyjne unitanków

Unitanki składają się z kilku kluczowych elementów, które współpracują ze sobą w celu zapewnienia optymalnych warunków dla fermentacji i dojrzewania piwa. Po pierwsze, posiadają one stożkowe dno, które ułatwia osadzanie się drożdży na dnie zbiornika. Dzięki temu możliwe jest łatwe oddzielenie drożdży od piwa po zakończeniu fermentacji. Po drugie, unitanki są wyposażone w rurki zwrotne, które umożliwiają cyrkulację piwa wewnątrz zbiornika. To z kolei pozwala na równomierne rozłożenie temperatury oraz utrzymanie stałego kontaktu piwa z drożdżami. Wreszcie, unitanki posiadają specjalne zawory, które umożliwiają kontrolowanie ciśnienia wewnątrz zbiornika oraz bezpieczne uwolnienie nadmiaru CO2.