Artykuł sponsorowany

Diagnostyka i terapia niedosłuchu

Diagnostyka i terapia niedosłuchu

Niedosłuch to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. W Polsce dotyczy on około 5 milionów osób, a liczba ta ciągle rośnie. W Szczecinie, podobnie jak w innych miastach, istnieje wiele ośrodków, które zajmują się diagnostyką i terapią tego schorzenia. W artykule przedstawimy, jak wygląda proces leczenia niedosłuchu.

Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać aparat słuchowy Widex?

Diagnostyka niedosłuchu – badania audiologiczne

Pierwszym krokiem w leczeniu niedosłuchu jest postawienie diagnozy. W tym celu przeprowadza się badania audiologiczne, które pozwalają ocenić stopień utraty słuchu oraz określić rodzaj niedosłuchu. W Szczecinie można skorzystać z usług specjalistycznych gabinetów audiologicznych oraz ośrodków medycznych, które oferują takie badania. Najważniejsze z nich to audiometria tonalna, która pozwala na ocenę progów słyszenia pacjenta oraz badanie otoemisji akustycznej (OAE), które pozwala na ocenę funkcjonowania komórek zmysłowych ucha wewnętrznego.

Terapia farmakologiczna i rehabilitacja słuchu

Leczenie niedosłuchu w Szczecinie obejmuje terapie farmakologiczne oraz rehabilitację słuchu. Terapia farmakologiczna polega na stosowaniu leków, które mają na celu poprawę funkcjonowania ucha wewnętrznego, jak np. leki przeciwwirusowe czy kortykosteroidy. Rehabilitacja słuchu to proces, który ma na celu przywrócenie pacjentowi jak najlepszego słuchu oraz adaptację do ewentualnych ograniczeń wynikających z niedosłuchu. W Szczecinie można skorzystać z usług specjalistycznych gabinetów logopedycznych oraz ośrodków rehabilitacyjnych, które oferują indywidualne programy terapeutyczne.

Aparaty słuchowe i implanty – rozwiązania dla osób z niedosłuchem

W przypadku gdy terapia farmakologiczna i rehabilitacja słuchu nie przynoszą wystarczających efektów, konieczne może być zastosowanie aparatów słuchowych lub implantów. Aparaty słuchowe to urządzenia, które wzmacniają dźwięki docierające do ucha, dzięki czemu osoba z niedosłuchem może lepiej słyszeć. W Szczecinie znajdują się liczne salony protetyczne, które oferują szeroką gamę aparatów słuchowych różnych marek i typów. Implanty ślimakowe to zaawansowane technologicznie rozwiązania, które są stosowane u osób z ciężkim lub głębokim niedosłuchem. W Szczecinie znajdują się ośrodki, które przeprowadzają zabiegi wszczepienia implantów ślimakowych oraz oferują wsparcie w postaci rehabilitacji słuchu po wszczepieniu implantu.