Artykuł sponsorowany

Jak leczy się krzywy zgryz u dorosłych?

Jak leczy się krzywy zgryz u dorosłych?

Krzywy zgryz może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, problemy z żuciem czy nadwyrężenie mięśni żuchwy. Dlatego coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie tego problemu. W artykule przedstawiamy trzy metody leczenia krzywego zgryzu u dorosłych, które pomogą Ci wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Aparat ortodontyczny – klasyczne rozwiązanie

Aparat ortodontyczny to najbardziej popularna i sprawdzona metoda leczenia krzywego zgryzu u dorosłych. Składa się z metalowych drutów oraz zamków, które są przymocowane do zębów pacjenta. Aparat stopniowo przesuwa zęby do właściwej pozycji, co pozwala na uzyskanie idealnego zgryzu. Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego trwa zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy, jednak czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto dodać, że aparaty ortodontyczne są obecnie bardziej estetyczne niż kiedyś, dzięki czemu nie wpływają znacząco na wygląd osoby noszącej je.

Invisalign – niewidoczna alternatywa

Invisalign to nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu w Gliwicach, która polega na stosowaniu przezroczystych nakładek na zęby. Nakładki te są wykonane z tworzywa sztucznego i są praktycznie niewidoczne, co sprawia, że stanowią świetną alternatywę dla osób, które nie chcą nosić tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Invisalign jest szczególnie polecany dla osób z lekkimi do umiarkowanych przypadkach krzywego zgryzu. Leczenie trwa zazwyczaj od 12 do 18 miesięcy, a pacjent musi zmieniać nakładki co dwa tygodnie, aby stopniowo przesuwać zęby do właściwej pozycji. Warto jednak pamiętać, że Invisalign może być droższy niż tradycyjny aparat ortodontyczny.

Chirurgia ortognatyczna – rozwiązanie dla skomplikowanych przypadków

W przypadku osób z poważnymi wadami zgryzu, które nie mogą być skorygowane za pomocą aparatu ortodontycznego czy Invisalign, chirurgia ortognatyczna może być jedynym rozwiązaniem. Ten rodzaj zabiegu polega na przeprowadzeniu operacji na kościach szczęki i żuchwy, aby zmienić ich pozycję i uzyskać prawidłowy zgryz. Chirurgia ortognatyczna jest inwazyjnym zabiegiem, który wymaga długiego okresu rekonwalescencji, jednak przynosi trwałe i efektywne rezultaty. Przed podjęciem decyzji o operacji warto skonsultować się z ortodontą oraz chirurgiem szczękowo-twarzowym, aby ocenić ryzyko i korzyści wynikające z zabiegu.