Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do endoprotezoplastyki kolan?

Jak przygotować się do endoprotezoplastyki kolan?

Endoprotezoplastyka kolan to zabieg, który może znacznie poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawów. Jednak, aby osiągnąć optymalne rezultaty, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do operacji. W tym artykule przedstawiamy trzy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do endoprotezoplastyki kolan.

Jakie badania wykonać przed operacją?

Przed przystąpieniem do endoprotezoplastyki kolan, pacjent musi przejść szereg badań diagnostycznych mających na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia i wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Należy wykonać badania krwi, w tym morfologię, poziom glukozy czy układ krzepnięcia. Ważne są również badania obrazowe, takie jak rentgen czy rezonans magnetyczny, które pozwolą ocenić stan kości i chrząstki stawowej. Dodatkowo, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, np. kardiologiem czy diabetologiem, aby uzyskać odpowiednie zalecenia dotyczące przygotowania do operacji.

W okresie przedoperacyjnym pacjent powinien unikać czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg operacji i proces gojenia. Należy zrezygnować z palenia tytoniu, ponieważ nikotyna może opóźniać gojenie się ran i zwiększać ryzyko powikłań. Ważne jest również ograniczenie spożycia alkoholu oraz unikanie przyjmowania leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą wpływać na krzepliwość krwi. Endoprotezoplastyka stawów kolanowych w Olkuszu oferuje pacjentom profesjonalne wsparcie w przygotowaniu do zabiegu, w tym indywidualne konsultacje dotyczące odpowiedniej diety i stylu życia.

Jak przygotować się fizycznie do operacji?

Dobry stan fizyczny pacjenta może znacznie przyspieszyć proces rekonwalescencji po endoprotezoplastyce kolan. Dlatego warto zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną przed operacją, np. poprzez wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie nóg. Ponadto, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni program ćwiczeń przygotowujących do zabiegu. W przypadku pacjentów z nadwagą, istotne jest również zredukowanie masy ciała, co może zmniejszyć obciążenie dla stawów kolanowych i przyczynić się do lepszego efektu po operacji.