Artykuł sponsorowany

Jaki wymiar powinien mieć basen ogrodowy?

Jaki wymiar powinien mieć basen ogrodowy?

Wybór odpowiedniego basenu ogrodowego może być trudny, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, jaki wymiar powinien on mieć. Wielkość basenu zależy od kilku czynników, takich jak dostępna przestrzeń, budżet czy potrzeby użytkowników. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki wymiar powinien mieć basen ogrodowy, aby spełniał oczekiwania domowników.

Jaką przestrzeń mamy do dyspozycji?

Przede wszystkim warto zastanowić się, jak dużo miejsca mamy w ogrodzie na basen. Należy uwzględnić nie tylko samą powierzchnię basenu, ale także otoczenie – ścieżki, miejsce do wypoczynku czy ewentualne rośliny. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, warto rozważyć zakup basenu stelażowego o prostokątnym kształcie. Dla większych ogrodów możemy wybrać baseny o nieregularnych kształtach, takich jak owalne czy ośmiokątne.

Warto również zastanowić się, do jakich celów będziemy wykorzystywać basen. Czy będzie to miejsce do zabawy dla dzieci, czy może chcemy pływać na dłuższych dystansach? Dla rodzin z dziećmi wystarczy basen o głębokości około 0,8 metra, natomiast dla osób chcących pływać warto wybrać model o głębokości minimum 150 cm. Jeśli chodzi o baseny prywatne ogrodowe, długość powinna wynosić co najmniej 5 metrów, aby umożliwić swobodne pływanie.

Jaki budżet przeznaczamy na basen ogrodowy?

Kolejnym istotnym aspektem jest budżet, który możemy przeznaczyć na zakup basenu. Warto pamiętać, że im większy basen, tym wyższe koszty związane z jego zakupem, montażem oraz eksploatacją. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie baseny dmuchane, które można kupić za kilkaset złotych, jak i profesjonalne baseny stelażowe czy betonowe, których cena może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ostatni czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze wymiarów basenu ogrodowego, to jego sezonowość. Jeśli planujemy korzystać z basenu tylko w ciepłe miesiące, wystarczy nam mniejszy model, który będzie łatwiejszy do rozłożenia i przechowywania. Natomiast jeśli marzymy o kąpielach przez cały rok, warto zainwestować w większy basen z opcją podgrzewania wody oraz zadaszeniem, które pozwoli nam cieszyć się relaksem niezależnie od pogody.