Artykuł sponsorowany

Jakie choroby diagnozuje się przy wykorzystaniu USG węzłów chłonnych?

Jakie choroby diagnozuje się przy wykorzystaniu USG węzłów chłonnych?

Badanie ultrasonograficzne (USG) węzłów chłonnych to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury węzłów chłonnych. Wykorzystywana jest zarówno w diagnostyce pierwotnej, jak i kontrolnej różnych schorzeń. W poniższym artykule dowiesz się, jakie choroby można zdiagnozować dzięki badaniu USG węzłów chłonnych oraz kiedy zaleca się jego wykonanie.

USG węzłów chłonnych w diagnostyce chorób

Badanie USG węzłów chłonnych pozwala na wykrycie zmian o charakterze zapalnym, zakaźnym czy nowotworowym. Dzięki temu jest pomocne w diagnostyce chorób takich jak zapalenie węzłów chłonnych (limfadenitis), gruźlica, borelioza czy różyczka. Ponadto, USG może być stosowane w monitorowaniu przebiegu leczenia tych schorzeń, co pozwala na ocenę skuteczności terapii i ewentualną modyfikację dalszego postępowania.

W przypadku podejrzenia nowotworów, badanie ultrasonograficzne może dostarczyć informacji na temat obecności przerzutów do węzłów chłonnych. Węzły chłonne są bowiem jednym z pierwszych miejsc, do których przenoszą się komórki nowotworowe. USG węzłów chłonnych jest szczególnie istotne w diagnostyce raka piersi, raka płuc, raka jelita grubego czy raka szyjki macicy.

Kiedy zaleca się wykonanie USG węzłów chłonnych?

Wykonanie badania USG węzłów chłonnych w Łodzi może być zalecane przez lekarza w różnych sytuacjach. Przede wszystkim, badanie to jest wykonywane, gdy pacjent zgłasza powiększone węzły chłonne, które mogą świadczyć o procesie zapalnym lub nowotworowym. W takim przypadku USG pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury węzła oraz na wykluczenie lub potwierdzenie obecności zmian patologicznych.

Ponadto, badanie USG węzłów chłonnych może być zlecone przez lekarza w ramach diagnostyki różnicowej chorób o podobnej objawowości. Na przykład, jeśli pacjent cierpi na nawracające infekcje dróg oddechowych lub przewlekłe zmęczenie, lekarz może zlecić badanie USG w celu wykluczenia chorób o podobnych objawach, takich jak gruźlica czy borelioza.

Wreszcie, USG węzłów chłonnych może być wykonywane w celu monitorowania przebiegu leczenia oraz oceny skuteczności terapii. W przypadku pacjentów leczonych z powodu chorób zakaźnych, zapalnych czy nowotworowych, regularne badania ultrasonograficzne pozwalają na kontrolowanie stanu węzłów chłonnych i bieżącą ocenę efektów terapeutycznych.