Artykuł sponsorowany

Jakie części ciągnika T25 należy regularnie wymieniać?

Jakie części ciągnika T25 należy regularnie wymieniać?

Ciągnik T25 to popularny model maszyny rolniczej, który zdobył uznanie wśród polskich rolników. Jego niezawodność i wytrzymałość sprawiają, że jest idealnym sprzętem do pracy na polu. Aby jednak zachować jego sprawność przez długie lata, konieczne jest regularne przeglądy i wymiana niektórych części. W tym artykule przedstawimy trzy kluczowe elementy, które warto wymieniać w odpowiednich odstępach czasu.

Części ciągników T25 ulegające eksploatacji

Filtr oleju silnikowego pełni kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego smarowania silnika ciągnika T25. Jego zadaniem jest oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które mogą powodować nadmierne zużycie części silnika. Warto pamiętać, że regularna wymiana filtra oleju to podstawa dbałości o stan techniczny ciągnika. Zaleca się przeprowadzać wymianę filtra co 100 godzin pracy maszyny lub co najmniej raz na rok. W przypadku intensywnej eksploatacji ciągnika, warto skrócić ten okres do 50 godzin pracy.

Pasek klinowy to kolejna istotna część T25, która wymaga regularnej kontroli i wymiany. Jego zadaniem jest przenoszenie napędu z wału korbowego silnika na alternator, pompę wodną oraz inne urządzenia. W przypadku uszkodzenia lub zużycia paska klinowego, może dojść do przegrzewania się silnika, a w konsekwencji nawet do jego uszkodzenia. Zaleca się kontrolować stan paska co 250 godzin pracy ciągnika i wymieniać go w przypadku stwierdzenia widocznych oznak zużycia lub uszkodzeń.

Układ hamulcowy ciągnika T25 to nie tylko kluczowy element związany z bezpieczeństwem jazdy, ale również istotny aspekt utrzymania sprawności maszyny. Regularne kontrolowanie i wymiana elementów układu hamulcowego pozwala uniknąć awarii i kosztownych napraw. Warto zwrócić uwagę na zużycie okładzin hamulcowych oraz stan płynu hamulcowego. Okładziny hamulcowe powinny być wymieniane, gdy ich grubość spadnie poniżej wartości minimalnej, zwykle około 2 mm. Płyn hamulcowy natomiast powinien być wymieniany co 2 lata lub co 1000 godzin pracy ciągnika.

Dbając o regularną kontrolę i wymianę tych trzech kluczowych elementów, możemy znacznie przedłużyć żywotność naszego ciągnika T25 oraz utrzymać jego wysoką sprawność. Pamiętajmy, że odpowiednia konserwacja maszyny to inwestycja w jej długotrwałe użytkowanie i oszczędność na przyszłych naprawach.