Artykuł sponsorowany

Jakie kruszywa są zazwyczaj w sprzedaży?

Jakie kruszywa są zazwyczaj w sprzedaży?

Kruszywa to nieodłączny element każdej inwestycji budowlanej, zarówno w przypadku budowy domów jednorodzinnych, jak i wielkich obiektów przemysłowych. W Polsce dostępne są różne rodzaje kruszyw, które mają swoje specyficzne zastosowania. Warto poznać najpopularniejsze z nich oraz dowiedzieć się, do czego służą.

Przeczytaj również: Co musi zawierać kompletny projekt parkingu?

Kruszywa naturalne – podstawowy materiał w budownictwie

Kruszywa naturalne to materiały pochodzenia mineralnego, które są wykorzystywane w budownictwie jako wypełniacze oraz składniki mieszanki betonowej. Najpopularniejszymi kruszywami naturalnymi są piasek, żwir, kamienie łamane czy tłuczeń. Piasek jest niezbędny do produkcji zapraw murarskich i tynków, a także jako podłoże pod kostkę brukową. Żwir natomiast stosowany jest jako podsypka pod fundamenty, a także jako składnik betonu. Kamienie łamane i tłuczeń to kruszywa o większych frakcjach, które wykorzystuje się głównie do budowy dróg oraz nasypów kolejowych.

Przeczytaj również: Jakie są najczęściej stosowane rodzaje kruszyw?

Kruszywa sztuczne – alternatywa dla materiałów naturalnych

Kruszywa sztuczne to produkty powstałe w wyniku przemysłowego przerobu surowców mineralnych lub odpadów przemysłowych. Są one coraz częściej wykorzystywane jako alternatywa dla kruszyw naturalnych, szczególnie w sytuacji, gdy ich zasoby są ograniczone. Przykładami kruszyw sztucznych są żużel hutniczy, keramzyt czy granulat szklany. Żużel hutniczy stosowany jest głównie jako podsypka pod nawierzchnie drogowe, a także jako składnik betonu. Keramzyt to lekki materiał o właściwościach izolacyjnych, który wykorzystuje się do wytwarzania lekkich betonów oraz wypełnień przestrzeni między ścianami.

Przeczytaj również: Jakie są różnice między tynkami dekoracyjnymi a tradycyjnymi?

Kruszywa recyklingowe – ekologiczne rozwiązanie

Kruszywa recyklingowe to materiały powstałe z przerobu odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Ich wykorzystanie ma na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz oszczędność surowców naturalnych. Kruszywa recyklingowe mogą być stosowane w różnych dziedzinach budownictwa, takich jak drogownictwo, budowa fundamentów czy produkcja betonu. Przykładami sprzedaży kruszyw w Łowiczu są beton kruszony, cegła kruszona czy asfalt kruszony. Beton kruszony jest wykorzystywany głównie jako podsypka pod fundamenty oraz jako składnik betonów recyklingowych. Cegła kruszona stosowana jest do wytwarzania betonów ceglanych oraz jako materiał na podbudowy drogowe. Asfalt kruszony natomiast wykorzystuje się do budowy nawierzchni drogowych oraz jako podsypka pod kostkę brukową.