Artykuł sponsorowany

Jakie właściwości ma laminat PET/PE z EVOH?

Jakie właściwości ma laminat PET/PE z EVOH?

Laminat PET/PE z EVOH to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w różnych gałęziach przemysłu. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest on niezastąpiony w wielu zastosowaniach, zwłaszcza w opakowaniach spożywczych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu innowacyjnemu rozwiązaniu, omawiając jego kluczowe cechy oraz zalety.

Czym charakteryzuje się laminat PET/PE z EVOH? Cechy i właściwości

Jedną z najważniejszych cech laminatu PET/PE z EVOH jest jego doskonała bariera gazowa. Dzięki zawartości warstwy EVOH (etynylowy kopolimer alkoholu winylowego), materiał ten skutecznie chroni przed przenikaniem tlenu, dwutlenku węgla oraz innych gazów. To kluczowe znaczenie ma zwłaszcza w opakowaniach spożywczych, gdzie utrzymanie świeżości produktu jest priorytetem. Ponadto laminat ten zapewnia również ochronę przed przenikaniem aromatów, co pozwala na zachowanie pełni smaku i zapachu pakowanego towaru.

Laminat PET/PE z EVOH charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz elastycznością. Warstwa PET (polietylentereftalan) nadaje materiałowi sztywność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przetarcia czy przebicia. Z kolei warstwa PE (polietylen) sprawia, że laminat jest elastyczny i łatwo dopasowuje się do kształtu opakowywanego produktu. Dzięki tym cechom, opakowania wykonane z tego materiału są nie tylko trwałe, ale również estetyczne.

Laminat PET/PE z EVOH jest materiałem łatwym w obróbce, co pozwala na jego wykorzystanie w różnych technologiach pakowania, takich jak termoformowanie, zgrzewanie czy drukowanie. Jego uniwersalność sprawia, że znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od opakowań spożywczych (np. mięso, ryby, nabiał), przez kosmetyki, aż po produkty farmaceutyczne. Warto również dodać, że laminat ten jest przyjazny dla środowiska, gdyż można go poddać recyklingowi.

Podsumowując, laminat PET/PE z EVOH to innowacyjny materiał o wyjątkowych właściwościach, który zdobywa coraz większe uznanie w przemyśle opakowaniowym. Jego doskonała bariera gazowa, wytrzymałość mechaniczna oraz łatwość obróbki sprawiają, że jest on idealnym rozwiązaniem dla wielu gałęzi przemysłu, zwłaszcza w sektorze spożywczym.