Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie prostaty?

Na czym polega leczenie prostaty?

Nowotwór prostaty to jedna z najczęstszych chorób u mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla sukcesu terapii, dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy tego schorzenia oraz jakie metody leczenia są dostępne.

Przeczytaj również: Jak skutecznie usuwać żylaki?

Jak objawia się nowotwór prostaty?

Pierwsze objawy nowotworu prostaty mogą być trudne do zauważenia, ponieważ często są łagodne i niecharakterystyczne. Mężczyźni mogą odczuwać częstomocz, trudności w oddawaniu moczu czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Ból podczas oddawania moczu lub ejakulacji również może świadczyć o problemach z prostatą. Warto jednak pamiętać, że podobne objawy mogą występować także w przypadku innych schorzeń układu moczowo-płciowego, dlatego ważne jest konsultowanie się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Metody diagnostyki nowotworu prostaty

Aby potwierdzić lub wykluczyć obecność nowotworu prostaty, lekarz może zastosować kilka metod diagnostycznych. Badanie palpacyjne przez odbytnicę (DRE) to jedna z podstawowych metod oceny prostaty, która pozwala na wyczuwanie ewentualnych zmian w jej strukturze. Dodatkowo, może być wykonane badanie krwi na obecność antygenu PSA, który może być podwyższony w przypadku raka prostaty. W razie podejrzeń o nowotwór, lekarz może zlecić rezonans magnetyczny (MRI) lub biopsję prostaty, która pozwoli na pobranie próbek tkanki i ocenę ich pod mikroskopem.

Metody leczenia prostaty

Wybór metody leczenia prostaty w Gdyni zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz ogólnego stanu zdrowia. W przypadku raka prostaty o niskim ryzyku postępu, może być stosowane tzw. czuwające wyczekiwanie, czyli regularne monitorowanie stanu chorego bez wprowadzania agresywnych metod terapeutycznych. Jeśli jednak choroba jest bardziej zaawansowana, lekarz może zaproponować operację usunięcia prostaty (prostatektomię), radioterapię lub hormonoterapię. W niektórych przypadkach konieczne może być również zastosowanie chemioterapii lub nowoczesnych metod leczenia, takich jak terapia celowana czy immunoterapia.

Warto pamiętać, że każdy przypadek nowotworu prostaty jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego tak ważne jest regularne badanie prostaty oraz współpraca z lekarzem w celu wyboru najbardziej odpowiedniej metody leczenia.