Artykuł sponsorowany

Na czym polega terapia kinesiology taping?

Na czym polega terapia kinesiology taping?

Terapia kinesiology taping to coraz bardziej popularna metoda leczenia bólu i urazów mięśniowo-szkieletowych, która zdobywa uznanie zarówno wśród sportowców, jak i osób prowadzących aktywny tryb życia. Stosowanie tej metody polega na aplikacji specjalnych elastycznych plastrów na skórę, które mają na celu wsparcie i stabilizację mięśni oraz stawów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej innowacyjnej terapii oraz jej zastosowaniach w kontekście polskiego rynku.

Jak działa kinesiology taping?

Terapia kinesiology taping opiera się na zasadzie podtrzymywania i stabilizowania mięśni oraz stawów za pomocą specjalistycznych plastrów. Plastry te są wykonane z materiału przypominającego skórę, co sprawia, że są elastyczne i przepuszczają powietrze. Dzięki temu pacjent może swobodnie poruszać się podczas noszenia plastrów, a jego skóra nie jest podrażniona ani narażona na otarcia. Plastry te działają poprzez delikatne uniesienie skóry, co z kolei wpływa na zmniejszenie nacisku na tkanki znajdujące się pod nią. W efekcie dochodzi do zmniejszenia bólu, obrzęków oraz przyspieszenia procesu gojenia.

Zastosowanie w sporcie

Terapia kinesiology taping w Dukli i innych miastach zyskał szczególną popularność wśród sportowców, którzy są narażeni na różnego rodzaju kontuzje mięśniowe i stawowe. W Polsce metoda ta jest stosowana zarówno przez zawodowych sportowców, jak i amatorów, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i uniknąć urazów. Plastry kinesiology taping mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, aby zapobiec kontuzjom, jak i terapeutycznie, aby wspomóc leczenie już istniejących problemów. Dzięki swojej elastyczności i wytrzymałości plastry te nie ograniczają ruchów sportowca, a jednocześnie stabilizują mięśnie i stawy, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka urazów.

Zastosowanie w rehabilitacji

Terapia kinesiology taping nie jest jednak zarezerwowana tylko dla sportowców. W Polsce coraz częściej stosuje się ją również w rehabilitacji osób po urazach czy zabiegach chirurgicznych. Plastry te pomagają w redukcji bólu oraz obrzęków, a także wpływają na poprawę funkcjonowania mięśni i stawów. Ponadto, kinesiology taping może być stosowany u osób z problemami posturalnymi, takimi jak skolioza czy wady postawy. W takich przypadkach plastry pomagają w korekcji postawy oraz wspierają pracę mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego ułożenia kręgosłupa.