Artykuł sponsorowany

Okna dachowe i ich rodzaje

Okna dachowe i ich rodzaje

Okna dachowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także sposób na wprowadzenie do wnętrza domu naturalnego światła i świeżego powietrza. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać spośród różnych rodzajów okien dachowych. Warto poznać ich zalety, aby móc świadomie wybrać najlepsze dla siebie.

Rodzaje okien dachowych

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów okien dachowych, które różnią się konstrukcją, sposobem otwierania i materiałami używanymi do ich produkcji. Do najpopularniejszych należą okna obrotowe, uchylno-obrotowe oraz uchylne. Okna obrotowe charakteryzują się tym, że ich oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła, co pozwala na łatwe otwieranie i zamknięcie. Okna uchylno-obrotowe łączą zalety obu tych systemów – można je otwierać zarówno do góry, jak i obracać wokół osi. Okna uchylne natomiast otwierają się do góry, a ich oś obrotu znajduje się na górnej krawędzi skrzydła.

Materiały używane w produkcji

Okna dachowe mogą być wykonane z różnych materiałów, które mają wpływ na ich właściwości termiczne, akustyczne i estetyczne. Najpopularniejsze są okna drewniane, które charakteryzują się naturalnym wyglądem i dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Drewno jest także materiałem ekologicznym i odnawialnym. Alternatywą dla drewna są okna wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak PVC. Są one lżejsze, łatwiejsze w montażu i konserwacji oraz bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Warto również zwrócić uwagę na okna aluminiowe, które są trwałe, odporne na korozję i łatwe w utrzymaniu. Jeśli chodzi o wytrzymałe okna dachowe, Kalisz i okolice to rejon działania fachowców takich jak Verona.

Wybór odpowiedniego szybowania

Szyby w oknach dachowych mają kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania pomieszczeń poddasza. W zależności od potrzeb można wybrać szyby jedno-, dwu-, czy trzyszybowe, które różnią się właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Szyby dwuszybowe to najczęściej stosowane rozwiązanie, zapewniające dobrą izolację cieplną i dźwiękową. Szyby trzyszybowe oferują jeszcze lepszą izolację, ale są cięższe i droższe. Warto również zwrócić uwagę na szyby zespolone z warstwą niskoemisyjną, które ograniczają straty ciepła oraz szyby przeciwsłoneczne, które chronią przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń.

Dobór odpowiedniego okna dachowego to klucz do komfortu i funkcjonalności poddasza. Warto zatem dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.