Artykuł sponsorowany

Oznaczenia benzyny - co warto o nich wiedzieć?

Oznaczenia benzyny - co warto o nich wiedzieć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznaczają różne rodzaje benzyny dostępne na stacjach paliw? W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, powszechnie stosowane są trzy rodzaje benzyny - E95, E98 i E100. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym oznaczeniom, aby lepiej zrozumieć, czym się różnią i jakie są ich właściwości. Pozwoli to podjąć świadomą decyzję podczas tankowania swojego pojazdu.

E95 - najpopularniejsza benzyna

E95 to najczęściej spotykana benzyna na polskich stacjach paliw. Skrót "E" oznacza etanol, który jest dodawany do benzyny w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Liczba 95 informuje o liczbie oktanowej paliwa, która jest miarą odporności na samozapłon. Im wyższa liczba oktanowa, tym lepsza jest jakość paliwa. Benzyna E95 zawiera maksymalnie 5% etanolu i jest odpowiednia dla większości samochodów z silnikami benzynowymi.

E98 - dla wymagających silników

Benzyna E98 z hurtowni paliwa w Krakowie to paliwo o wyższej liczbie oktanowej (98), co sprawia, że jest bardziej odporna na samozapłon niż E95. Zawartość etanolu w E98 wynosi również do 5%. Paliwo to jest zalecane dla samochodów o wysokich osiągach, takich jak sportowe auta czy pojazdy z silnikami o dużym stopniu sprężania. Choć E98 jest droższa od E95, korzystanie z niej może przyczynić się do lepszej wydajności silnika oraz zmniejszenia zużycia paliwa.

Czym kierować się przy wyborze benzyny?

Wybór odpowiedniej benzyny dla swojego samochodu jest kluczowy dla jego długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania. Należy kierować się przede wszystkim informacjami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu oraz specyfikacją silnika. Wybierając paliwo o wyższej liczbie oktanowej niż zalecana, można nie tylko zwiększyć wydajność silnika, ale także zmniejszyć jego zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych substancji.

Alternatywne paliwa - LPG i CNG

Warto również zwrócić uwagę na alternatywne źródła napędu, takie jak gaz ziemny (CNG) czy propan-butan (LPG). Te paliwa są tańsze od benzyny, a ich stosowanie może przyczynić się do oszczędności oraz zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. W Polsce coraz więcej stacji paliw oferuje możliwość tankowania gazu, co sprawia, że jest to coraz bardziej popularny sposób zasilania samochodów.