Artykuł sponsorowany

6 błędów, których należy unikać przy sporządzaniu deklaracji podatkowych

6 błędów, których należy unikać przy sporządzaniu deklaracji podatkowych

Czas rozliczeń podatkowych to okres, w którym wiele osób odczuwa stres i niepewność. Błędy w deklaracjach podatkowych mogą prowadzić do problemów z fiskusem, a nawet do konieczności zapłacenia kary. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zwrócić uwagę na sześć najczęstszych błędów popełnianych przez podatników.

Nieprawidłowe dane osobowe

Podstawowym błędem, który może prowadzić do problemów z rozliczeniem podatkowym, jest podanie nieprawidłowych danych osobowych. Warto sprawdzić, czy wpisaliśmy poprawnie swój numer PESEL, NIP oraz adres zamieszkania. Pamiętajmy również o tym, aby podać prawidłowe dane naszych małżonków oraz dzieci, jeśli korzystamy ze wspólnego rozliczenia.

Nieuzupełnienie wszystkich pól obowiązkowych

W deklaracji podatkowej musimy wypełnić wszystkie pola obowiązkowe. Pominięcie któregokolwiek z nich może spowodować odrzucenie naszego wniosku przez urząd skarbowy. Dlatego warto dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do formularza i upewnić się, że wszystkie wymagane informacje zostały wprowadzone.

Nieuwzględnienie wszystkich dochodów

Podatnicy często zapominają uwzględnić w swoim rozliczeniu wszystkie źródła dochodów. Oprócz wynagrodzenia z pracy, należy również uwzględnić takie pozycje jak odsetki z lokat, dywidendy czy przychody z wynajmu nieruchomości. Niezgłoszenie wszystkich dochodów może prowadzić do niedopłaty podatku i konieczności zapłacenia kary.

Niewłaściwe wykorzystanie ulg podatkowych

W Polsce istnieje wiele ulg podatkowych, z których warto skorzystać. Należy jednak pamiętać, że nie każda ulga przysługuje każdemu podatnikowi. Przed skorzystaniem z ulgi warto sprawdzić, czy spełniamy wszystkie warunki określone przez ustawodawcę. W przeciwnym razie możemy narazić się na konieczność zwrotu niewłaściwie obniżonego podatku.

Błędy w obliczeniach

Popełnienie błędu w obliczeniach podatku może prowadzić do niedopłaty lub nadpłaty. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto skorzystać z kalkulatora podatkowego lub programu do rozliczeń, który automatycznie obliczy należny podatek lub poprosić o wsparcie zaufane biuro rachunkowe z Wejherowa. Jeśli jednak wypełniamy deklarację ręcznie, warto sprawdzić swoje obliczenia kilkakrotnie.

Niedokładne przechowywanie dokumentacji

W przypadku kontroli podatkowej, będziemy musieli udokumentować swoje dochody oraz wydatki. Dlatego warto przechowywać wszelkie faktury, rachunki czy umowy na wypadek ewentualnych pytań ze strony urzędu skarbowego. Niedokładne przechowywanie dokumentacji może utrudnić udowodnienie prawidłowości naszego rozliczenia i spowodować konieczność zapłacenia kary.