Artykuł sponsorowany

Czy osobie, która popadła w długi przez kredyt frankowy można pomóc?

Czy osobie, która popadła w długi przez kredyt frankowy można pomóc?

W ostatnich latach wiele osób zaciągnęło kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, które okazały się później pułapką zadłużenia. Wiele z nich zastanawia się, czy istnieje jakakolwiek pomoc dla osób, które popadły w długi przez kredyt frankowy. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne możliwości wsparcia dla "frankowiczów".

Jakie są dostępne opcje restrukturyzacji długu?

Pierwszym krokiem dla osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich jest zbadanie możliwości restrukturyzacji długu. Banki są zobowiązane do współpracy z klientami w trudnej sytuacji finansowej i mogą zaproponować różne rozwiązania, takie jak zmiana waluty kredytu na złote, obniżenie marży czy przedłużenie okresu spłaty. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy przypadek jest inny i ostateczna decyzja banku będzie zależała od indywidualnej sytuacji klienta.

W niektórych przypadkach pomoc frankowiczom może polegać na skorzystaniu z porady prawnej. W Rzeszowie i innych miastach Polski istnieją kancelarie prawne specjalizujące się w problematyce kredytów frankowych, które mogą pomóc w negocjacjach z bankiem lub nawet w dochodzeniu roszczeń sądowych. Warto zaznaczyć, że niektóre orzeczenia sądów polskich i unijnych są korzystne dla frankowiczów, co może zwiększyć szanse na uzyskanie ulgi w spłacie kredytu.

Czy rządowe programy wsparcia są skuteczne dla frankowiczów?

Kolejnym źródłem pomocy dla osób zadłużonych przez kredyt frankowy są rządowe programy wsparcia. W ostatnich latach wprowadzono kilka takich inicjatyw, m.in. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców czy Program Osłonowy dla Kredytobiorców Frankowych. Choć te programy mają na celu ułatwienie spłaty długu, warto pamiętać, że ich dostępność jest ograniczona i często wiążą się z dodatkowymi wymogami oraz procedurami. Dlatego też nie każdy frankowicz może z nich skorzystać.

Warto zatem zbadać wszystkie dostępne opcje i możliwości wsparcia dla osób, które popadły w długi przez kredyt frankowy. Restrukturyzacja długu, pomoc prawna czy rządowe programy wsparcia to tylko niektóre z nich. Kluczem do sukcesu jest jednak indywidualne podejście do problemu oraz świadome i odpowiedzialne działanie w celu wyjścia z zadłużenia.