Artykuł sponsorowany

Jak często należy przeprowadzać przeglądy techniczne tirów?

Jak często należy przeprowadzać przeglądy techniczne tirów?

Bezpieczeństwo na drogach to priorytet, a regularne przeglądy techniczne pojazdów ciężarowych są kluczowe dla utrzymania tego bezpieczeństwa. W tym artykule dowiesz się, jak często powinno się przeprowadzać takie przeglądy oraz jakie są konsekwencje ich zaniedbywania.

Obowiązkowe terminy przeglądów technicznych

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony musi przechodzić regularne przeglądy techniczne. Pierwszy przegląd techniczny powinien zostać przeprowadzony nie później niż po upływie 12 miesięcy od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następnie, kolejne przeglądy muszą być wykonywane co 12 miesięcy przez pierwsze 6 lat eksploatacji pojazdu. Po tym okresie, przeglądy są wymagane co 6 miesięcy.

Ważność dokumentacji i konsekwencje zaniedbań

Dokumentacja potwierdzająca ważność przeglądu technicznego jest niezbędna do kontroli drogowej oraz dla ubezpieczycieli. Brak ważnego badania technicznego może skutkować nałożeniem mandatu, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Ponadto, kierowca może zostać ukarany punktami karnymi. W przypadku poważnych wad technicznych, które zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego, pojazd może zostać unieruchomiony na miejscu.

Przeglądy techniczne a bezpieczeństwo na drogach

Regularne przeglądy techniczne np. w serwisie tirów w Rybniku mają na celu wykrycie wszelkich usterek i wad technicznych, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Podczas przeglądu kontrolowane są m.in. układ hamulcowy, oświetlenie, zawieszenie czy opony. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa zarówno dla kierowcy ciężarówki, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Warto zatem dbać o terminowe przeprowadzanie przeglądów technicznych, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz konsekwencji prawnych. Nieprawidłowo przeprowadzone przeglądy techniczne mogą prowadzić do poważnych wypadków drogowych, dlatego warto zwracać uwagę na jakość usług stacji diagnostycznych. W Polsce istnieje wiele punktów, w których można przeprowadzić przegląd techniczny pojazdu, co ułatwia kierowcom dostosowanie się do obowiązujących przepisów.