Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo nawadniać trawę z rolki?

Jak prawidłowo nawadniać trawę z rolki?

Nawodnienie trawy z rolki to kluczowy element dbałości o piękny i zdrowy trawnik. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy doświadczonym miłośnikiem zieleni, warto poznać zasady odpowiedniego nawadniania trawnika. W tym artykule przedstawiamy porady od jednego z najlepszych producentów trawy z rolki w Krakowie.

Pierwsze dni po ułożeniu trawy

Pierwsze dni po ułożeniu trawy z rolki są kluczowe dla jej prawidłowego ukorzenienia się w glebie. Trawniki należy podlewać codziennie, a nawet dwa razy dziennie, jeśli temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać, że podlewanie powinno być obfite – na każdy metr kwadratowy trawnika powinno przypadać około 10 litrów wody. Podczas podlewania ważne jest, aby woda nie spływała po powierzchni roli, lecz wsiąkała w glebę, co zapewni optymalne warunki do wzrostu korzeni. Warto także sprawdzić wilgotność gleby na głębokości około 10 cm – jeśli jest sucha, oznacza to, że trawnik wymaga dalszego nawodnienia. Warto również pamiętać, że producent trawy z rolki w Krakowie zawsze dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób należy dbać i nawadniać nowo wykonany trawnik.

Nawadnianie trawnika po ukorzenieniu

Po około dwóch tygodniach od ułożenia trawy z rolki, gdy korzenie już się dobrze ukorzeniły, można przejść do regularnego nawadniania trawnika. W okresie wiosennym i letnim zaleca się podlewanie trawnika co najmniej 2 razy w tygodniu, a w przypadku upałów nawet codziennie. Podlewanie powinno być obfite, ale jednocześnie równomierne – na każdy metr kwadratowy trawnika powinno przypadać około 5 litrów wody. Ważne jest również, aby podlewać trawnik w odpowiedniej porze dnia – najlepiej rano lub wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa, a słońce nie paruje wody zbyt szybko.

Optymalne systemy nawadniania

Wybór odpowiedniego systemu nawadniania może znacznie ułatwić dbanie o trawnik. Wśród dostępnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na zraszacze impulsowe, które charakteryzują się dużym zasięgiem i równomiernym rozprowadzaniem wody. Inną opcją są zraszacze oscylacyjne, które sprawdzają się na mniejszych powierzchniach i pozwalają na precyzyjne nawadnianie trawnika. Dla osób, które chcą zminimalizować wysiłek związany z podlewaniem trawnika, idealnym rozwiązaniem może być system nawadniania automatycznego, który pozwala na kontrolowanie procesu nawodnienia za pomocą specjalnych programatorów i czujników wilgotności gleby.