Artykuł sponsorowany

Jak przebiega diagnostyka oka?

Jak przebiega diagnostyka oka?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Aby utrzymać zdrowie naszych oczu, warto regularnie poddawać się badaniom okulistycznym. W artykule opisujemy, jak przebiega diagnostyka oka i jakie badania są najbardziej istotne dla oceny stanu naszego wzroku.

Badanie ogólne oka

Pierwszym etapem diagnostyki oka jest badanie ogólne, które pozwala na ocenę stanu zdrowia oczu oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Podczas tego badania okulista przeprowadza inspekcję powiek, spojówek, rogówki oraz tęczówki. Wykorzystuje przy tym specjalistyczne narzędzia, takie jak lampa szczelinowa czy oftalmoskop. Ponadto lekarz ocenia ostrość wzroku pacjenta, sprawdza jego zdolność do rozróżniania kolorów oraz kontroluje ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Refraktometria - badanie wady refrakcji

Refraktometria to badanie mające na celu określenie wady refrakcji, czyli nieprawidłowego skupiania światła przez oko, co prowadzi do zaburzeń ostrości widzenia. Wady refrakcji obejmują krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Podczas badania okulista korzysta z refraktometru, który pozwala na precyzyjne zmierzenie wartości wady refrakcji oraz dobór odpowiednich soczewek korygujących. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Jeśli chodzi o usługę, jaką jest diagnostyka oka, Nowy Sącz i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Joanna Karczewska.

Badanie dna oka

Jednym z kluczowych badań diagnostyki oka jest badanie dna oka, które pozwala na ocenę stanu zdrowia siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych. Podczas tego badania okulista stosuje specjalistyczne narzędzie - oftalmoskop, który umożliwia obserwację struktur wewnętrznych oka. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie kropli rozszerzających źrenicę, co pozwala na dokładniejsze obejrzenie dna oka. Badanie to jest niezbędne do wykrycia takich chorób jak jaskra, zaćma czy retinopatia cukrzycowa. Regularne badania okulistyczne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze wzrokiem oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Dbanie o zdrowie oczu to inwestycja w naszą jakość życia, gdyż zdrowy wzrok wpływa na komfort i samodzielność w codziennym funkcjonowaniu.