Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać olej silnikowy niskiej jakości?

Jak rozpoznać olej silnikowy niskiej jakości?

W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów silnikowych, trudno jest wybrać ten właściwy dla naszego samochodu. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość oleju, gdyż od niej zależy żywotność silnika i jego prawidłowe funkcjonowanie. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać olej silnikowy niskiej jakości oraz dlaczego warto unikać takich produktów.

Co wskazuje na niską jakość oleju silnikowego?

Pierwszym sygnałem świadczącym o niskiej jakości oleju silnikowego może być jego cena. Jeśli jest ona znacznie niższa niż konkurencyjne produkty, warto zastanowić się nad jego zakupem. Niska cena może wynikać z użycia gorszych surowców lub skrócenia procesu produkcyjnego. Kolejnym wskaźnikiem jest brak certyfikatów i homologacji producenta samochodu. Wiele firm wymaga stosowania określonych norm i specyfikacji, które gwarantują prawidłowe działanie silnika. Brak takich informacji na opakowaniu może sugerować, że olej nie spełnia wymagań danego producenta. 

Ważne jest również sprawdzenie lepkości oleju – zbyt rzadki lub zbyt gęsty olej może negatywnie wpłynąć na pracę silnika. Przy wyborze oleju warto zwrócić uwagę na jego kolor – ciemniejszy odcień może świadczyć o obecności zanieczyszczeń lub utlenianiu się oleju. Wreszcie, warto sprawdzić opinię innych użytkowników oraz fachowców w internecie – ich doświadczenia mogą pomóc uniknąć zakupu oleju niskiej jakości.

Dlaczego nie należy stosować niskiej jakości oleju silnikowego przy wymianie?

Stosowanie niskiej jakości oleju silnikowego przy wymianie we Wrocławiu może prowadzić do szeregu problemów związanych z funkcjonowaniem silnika. Po pierwsze, gorszej jakości olej może nie zapewnić odpowiedniego smarowania, co zwiększa tarcie między elementami ruchomymi i prowadzi do przyspieszonego zużycia części. Po drugie, niska jakość oleju może powodować osadzanie się zanieczyszczeń na elementach silnika, co utrudnia jego pracę i może prowadzić do poważniejszych awarii. 

Po trzecie, oleje niskiej jakości często mają gorsze właściwości termiczne, co oznacza, że mogą szybciej się rozkładać pod wpływem wysokich temperatur, generowanych przez silnik. W efekcie konieczne jest częstsze wymienianie takiego oleju, co generuje dodatkowe koszty. Wreszcie, stosowanie oleju niskiej jakości może wpłynąć na gwarancję samochodu – niektórzy producenci mogą odmówić naprawy uszkodzeń powstałych na skutek stosowania nieodpowiedniego oleju.