Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie leczyć wady zgryzu u osób dorosłych?

Jak skutecznie leczyć wady zgryzu u osób dorosłych?

Wady zgryzu to problem, który dotyka nie tylko dzieci, ale również coraz większą grupę osób dorosłych. Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak bóle głowy, problemy z kręgosłupem czy zaburzenia snu. Dlatego warto wiedzieć, jakie są dostępne metody leczenia wad zgryzu u dorosłych i jak skutecznie je stosować.

Metody ortodontyczne, czyli aparaty stałe i ruchome

Jednym z najbardziej popularnych sposobów leczenia wad zgryzu u osób dorosłych są aparaty ortodontyczne. Aparaty stałe, takie jak tradycyjne metalowe aparaty czy estetyczne aparaty ceramiczne, są mocowane na stałe do zębów i stopniowo korygują ich pozycję. Aparaty ruchome natomiast, takie jak Invisalign, pozwalają na stopniowe prostowanie zębów za pomocą serii przezroczystych nakładek, które są wymieniane co kilka tygodni. Aparaty ruchome mają tę zaletę, że można je łatwo zdjąć podczas jedzenia czy mycia zębów, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej.

Leczenie chirurgiczne, czyli ortognatyczna chirurgia szczękowa

W przypadku leczenia wady zgryz u dorosłych w Częstochowie, zwłaszcza tymi zaawansowanymi, takimi jak duża różnica w wysokości zgryzu czy asymetria twarzy konieczne może być nawet leczenie chirurgiczne, które dla niektórych jest problemem. Ortognatyczna chirurgia szczękowa polega na przeprowadzeniu zabiegu, który zmienia pozycję szczęk, co pozwala na uzyskanie prawidłowego zgryzu. Zabieg ten jest zwykle wykonywany przez specjalistów w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej i wymaga długotrwałego procesu leczenia, który może obejmować również noszenie aparatu ortodontycznego.

Stosowanie terapii funkcjonalnych — terapia miofunkcjonalna

Terapia miofunkcjonalna to metoda leczenia wad zgryzu oparta na ćwiczeniach mięśni jamy ustnej oraz twarzy. Ćwiczenia te mają na celu poprawę funkcjonowania mięśni odpowiedzialnych za żucie, połykanie czy oddychanie, co może wpłynąć na kształt i pozycję zębów oraz szczęk. Terapia miofunkcjonalna jest często stosowana u dzieci, ale może być również skuteczna u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku wad zgryzu wynikających z nieprawidłowych nawyków, takich jak oddychanie przez usta czy ssanie kciuka.

Współpraca z doświadczonym ortodontą oraz indywidualne podejście do leczenia są kluczowe dla uzyskania satysfakcjonujących wyników leczenia wad zgryzu u osób dorosłych. Ważne jest również cierpliwość oraz konsekwencja w stosowaniu się do zaleceń lekarza, gdyż proces ten może trwać nawet kilka lat.