Artykuł sponsorowany

Jak wygląda badanie alergii?

Jak wygląda badanie alergii?

Alergie są coraz częstszym problemem zdrowotnym, dotykającym zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Bielsku-Białej można skorzystać z szerokiej oferty badań alergologicznych, które pomogą zdiagnozować uczulenie na różne alergeny pokarmowe i wziewne. W tym artykule przyjrzymy się, jak wyglądają takie badania i co warto o nich wiedzieć.

Badania alergii pokarmowych

Badania alergii pokarmowych mają na celu zidentyfikowanie reakcji organizmu na konkretne produkty spożywcze. W Bielsku-Białej można wykonać testy na obecność przeciwciał IgE swoistych dla różnych alergenów pokarmowych, takich jak mleko krowie, jaja, zboża, orzechy, owoce morza, pomidory, seler, cytrusy, banany czy czekolada. W trakcie badania pobierana jest próbka krwi pacjenta, która następnie jest analizowana pod kątem obecności przeciwciał przeciwko danym alergenom. Wyniki pozwalają określić, czy występuje uczulenie na dany produkt spożywczy.

Testy alergii wziewnych

Alergie wziewne są spowodowane reakcją organizmu na substancje znajdujące się w powietrzu, takie jak pyłki roślin czy alergeny zwierzęce. W Bielsku-Białej można wykonać testy alergologiczne na obecność przeciwciał IgE swoistych dla różnych alergenów wziewnych, takich jak grzyby pleśniowe, żyto, olcha, brzoza, leszczyna, roztocza kurzu domowego oraz naskórek kota, psa i konia. Podobnie jak w przypadku badań alergii pokarmowych, pobierana jest próbka krwi pacjenta, a wyniki analizy wskazują na ewentualne uczulenie na dany alergen wziewny.

Jak przygotować się do badania alergologicznego?

Przed wykonaniem badania alergologicznego w Bielsku-Białej warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który oceni nasze objawy i zdecyduje, czy testy są konieczne. Przed samym badaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich mogą wpływać na wynik testu. W przypadku badań alergii pokarmowej zaleca się unikanie spożywania podejrzanych produktów przez około 2 tygodnie przed badaniem. W przypadku testów alergii wziewnych warto unikać kontaktu z potencjalnymi alergenami przez kilka dni przed badaniem. Wyniki badań są zwykle dostępne po kilku dniach od pobrania próbki krwi.