Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie zeza u małych dzieci?

Jak wygląda leczenie zeza u małych dzieci?

Zeza u małych dzieci to problem, który może wpłynąć na ich rozwój wzrokowy i jakość życia. Wczesne wykrycie oraz odpowiednie leczenie są kluczowe dla poprawy widzenia i zapobiegania długotrwałym konsekwencjom. W tym artykule omówimy, jak wygląda leczenie zeza u małych dzieci, jakie są dostępne metody oraz jakie są ich efekty.

Wczesne wykrycie i diagnoza

Wczesne wykrycie zeza u małych dzieci jest kluczowe, ponieważ im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie. Dlatego ważne jest regularne badanie wzroku dziecka przez specjalistę – okulistę już od pierwszych miesięcy życia. Diagnoza zeza opiera się na badaniu wzrokowym, które obejmuje ocenę ostrości wzroku, badanie oczu oraz ocenę funkcji widzenia obuocznego. W przypadku stwierdzenia zeza, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie refrakcji czy badanie ortoptyczne.

Metody leczenia zeza

Leczenie zeza u małych dzieci może obejmować różne metody, w zależności od przyczyny oraz nasilenia schorzenia. Najczęściej stosowanymi metodami są okulary korekcyjne. Okulary korekcyjne z Halinowa mają na celu skorygowanie wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Inną popularną metodą jest terapia okluzyjna, polegająca na zakrywaniu zdrowego oka, aby zmusić zezujące oko do pracy i poprawy widzenia. W niektórych przypadkach stosuje się również leczenie farmakologiczne, np. podawanie leków rozkurczających mięsień oka.

Ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne

Ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne to kolejna metoda leczenia zeza u małych dzieci, mająca na celu poprawę współpracy między oczami oraz funkcji widzenia obuocznego. Ćwiczenia te są wykonywane pod okiem specjalisty – ortoptysty lub pleoptysty – i mogą obejmować różne zadania, takie jak ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnych aparatów czy zabawek stymulujących wzrok. Ćwiczenia te są szczególnie ważne w przypadku dzieci z tzw. zezem ukrytym (mikrotropią), który może prowadzić do zaburzeń widzenia obuocznego.

Operacja jako ostateczność

W przypadku braku efektów innych metod leczenia zeza u małych dzieci, lekarz może zdecydować się na operację. Operacja polega na skróceniu lub wydłużeniu mięśni ocznych, co pozwala na poprawę współpracy między oczami i korekcję zeza. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a po jego wykonaniu dziecko musi nosić okulary korekcyjne oraz kontynuować ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne. Operacja nie zawsze daje stuprocentowe efekty, ale może znacznie poprawić jakość życia dziecka i zmniejszyć ryzyko powikłań zeza w przyszłości.