Artykuł sponsorowany

Jakich ładunków dotyczy transport ponadgabarytowy?

Jakich ładunków dotyczy transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy to nieodłączny element przemysłu, który pozwala na przemieszczanie ładunków o dużych gabarytach i ciężarze. Wymiary transportu ponadgabarytowego są kluczowe dla wyboru odpowiednich usług, a ich znajomość pozwala na uniknięcie nieprzewidzianych problemów i opóźnień. 

Wymiary ładunków objętych transportem ponadgabarytowym

Transport ponadgabarytowy obejmuje przewóz ładunków, które przekraczają dopuszczalne wymiary określone przez prawo. W Polsce, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, mówimy o ładunkach o szerokości powyżej 2,55 metra, wysokości powyżej 4 metrów lub długości powyżej 16,5 metra dla pojazdów samochodowych oraz 22 metrów dla zestawów pojazdów. Dodatkowo, transport ponadgabarytowy obejmuje przewóz ładunków o masie całkowitej przekraczającej 40 ton. Przykłady takich ładunków to maszyny budowlane, elementy konstrukcyjne czy turbin wiatrowych. Wiedza na temat wymiarów transportu ponadgabarytowego jest kluczowa dla wyboru odpowiednich usług oraz uniknięcia nieprzewidzianych problemów i opóźnień. Transport ponadgabarytowy obejmuje przewóz ładunków o dużych gabarytach i ciężarze, takich jak maszyny budowlane, elementy konstrukcyjne czy turbin wiatrowych.  

Rodzaje transportu ponadgabarytowego

W zależności od wymiarów ładunku oraz jego charakterystyki, można wyróżnić kilka rodzajów transportu ponadgabarytowego. Pierwszym z nich jest transport niskopodwoziowy, który stosowany jest dla przewozu maszyn i urządzeń o dużym ciężarze, ale niewielkiej wysokości. Drugim rodzajem jest transport modułowy, który pozwala na przewóz ładunków o dużych gabarytach i ciężarze, takich jak elementy mostów czy konstrukcji stalowych. Ostatnim rodzajem jest transport teleskopowy, który umożliwia przewóz długich ładunków, takich jak belki czy rury.

Wybór odpowiedniej firmy transportowej

Wybór odpowiedniej firmy transportowej jest kluczowy dla realizacji przewozu ponadgabarytowego. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie firmy w branży oraz posiadaną flotę pojazdów i specjalistyczny sprzęt. Ważne jest również sprawdzenie referencji i opinii innych klientów, którzy korzystali z usług danej firmy. Warto również pamiętać o konieczności uzyskania odpowiednich pozwoleń na przewóz ładunków ponadgabarytowych, które są wymagane przez przepisy prawa. Dobrze dobrana firma transportowa pomoże w załatwieniu wszelkich formalności związanych z przewozem.