Artykuł sponsorowany

Jakie części silnikowe psują się najszybciej w ciężarówkach?

Jakie części silnikowe psują się najszybciej w ciężarówkach?

Kierowcy ciężarówek często muszą zmagać się z awariami i kosztownymi naprawami, które wpływają na ich codzienną pracę. Wiele z tych problemów wynika z uszkodzeń części silnikowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się trzem najbardziej zawodnym częściom silnikowym w ciężarówkach, które mają tendencję do szybkiego zużycia lub awarii.

Układ chłodzenia

Pierwszym elementem, który może sprawiać problemy w silnikach ciężarówek, jest układ chłodzenia. Układ ten jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwej temperatury pracy silnika, co jest kluczowe dla jego wydajności i trwałości. Głównymi składnikami układu chłodzenia są chłodnica, termostat, pompa wodna oraz wentylator - te części do aut ciężarowych mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu, co prowadzi do przegrzewania się silnika i poważnych awarii.

Usterki paska rozrządu

Kolejną częścią silnika, która może ulec szybkiemu zużyciu lub awarii, jest pasek rozrządu. Pasek ten łączy wał korbowy z wałem rozrządu i synchronizuje ruch zaworów z ruchem tłoków, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika. W przypadku uszkodzenia paska rozrządu, może dojść do poważnych uszkodzeń wewnętrznych silnika, takich jak zderzenie zaworów z tłokami, co może prowadzić do kosztownych napraw lub nawet wymiany całego silnika.

Problemy z turbosprężarką

Wiele ciężarówek wyposażonych jest w turbosprężarki, które mają na celu zwiększenie mocy silnika poprzez podniesienie ciśnienia powietrza dostarczanego do cylindrów. Turbosprężarki są jednak narażone na awarie, zwłaszcza gdy są niewłaściwie eksploatowane lub nie są regularnie serwisowane. Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do spadku mocy silnika, wzrostu zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych substancji. W najgorszym przypadku może również doprowadzić do uszkodzenia innych części silnika.

Kierowcy ciężarówek muszą być świadomi tych problemów i dbać o regularne przeglądy oraz serwisowanie swoich pojazdów, aby uniknąć kosztownych napraw i utraty czasu spowodowanej awariami. Warto również inwestować w wysokiej jakości części zamienne, które mogą zapewnić dłuższą żywotność i lepszą wydajność silnika.