Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze objawy zaćmy?

Jakie są najczęstsze objawy zaćmy?

Zaćma to powszechna choroba oczu, która dotyka głównie osoby starsze, ale może wystąpić również u młodszych osób. Warto znać jej najczęstsze objawy, aby móc szybko zareagować i podjąć odpowiednie leczenie. W niniejszym artykule omówimy trzy główne grupy objawów zaćmy oraz ich wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Przeczytaj również: Kiedy warto się zgłosić do optyka?

Jakie objawy mogą sugerować zaćmę?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia. Osoby dotknięte tą chorobą często skarżą się na rozmazane, zamglone lub nieostre obrazy. Widzenie może być również słabsze w nocy, co może prowadzić do problemów z prowadzeniem samochodu czy poruszaniem się po ciemnych pomieszczeniach. Zaćma może również powodować trudności w czytaniu drobnego druku lub rozpoznawaniu twarzy znajomych osób.

Kolejnym objawem zaćmy są zmiany w postrzeganiu kolorów. Osoby z zaćmą mogą zauważyć, że kolory stają się mniej intensywne i wyblakłe, co może wpłynąć na codzienne czynności, takie jak gotowanie czy ubieranie się. W niektórych przypadkach zaćma może również powodować, że niektóre kolory zaczynają się zlewać, co utrudnia odróżnienie jednego koloru od drugiego. Wówczas należy koniecznie zgłosić się do specjalisty od zaćmy w Chrzanowie czy innym mieście.

Wrażliwość na światło to kolejny często występujący objaw zaćmy. Osoby dotknięte tą chorobą mogą odczuwać dyskomfort czy ból podczas wystawienia oczu na jasne światło, na przykład podczas oglądania telewizji czy korzystania z komputera. Ponadto, zaćma może powodować odblaski oraz efekt "halo" wokół źródeł światła, co może być szczególnie uciążliwe podczas jazdy samochodem w nocy czy poruszania się po słabo oświetlonych miejscach.

Warto pamiętać, że objawy zaćmy mogą rozwijać się powoli, przez co wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z ich występowania. Jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej osoby którekolwiek z wymienionych objawów, warto zgłosić się do specjalisty okulisty, który oceni stan zdrowia oczu i zaproponuje odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie zaćmy daje większe szanse na skuteczne leczenie i zachowanie dobrego wzroku.