Artykuł sponsorowany

Jakie uprawnienia ma optyk, a jakie optometrysta?

Jakie uprawnienia ma optyk, a jakie optometrysta?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są różnice między optykiem a optometrystą? Choć obie te profesje zajmują się zdrowiem naszych oczu, ich uprawnienia i zakres obowiązków różnią się. W Polsce zarówno optycy, jak i optometryści są niezbędnymi specjalistami dbającymi o nasz wzrok.

Przeczytaj również: Kiedy warto się zgłosić do optyka?

Optyk – specjalista od okularów i soczewek kontaktowych

Optyk to osoba, która ukończyła szkołę policealną lub studia wyższe na kierunku optyka. Głównym zadaniem optyka jest dobór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych dla pacjenta na podstawie przepisu wystawionego przez lekarza okulistę. Optyk wykonuje również pomiary refrakcji, czyli badanie mające na celu określenie wady wzroku oraz pomiar parametrów potrzebnych do wykonania okularów.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się optometrysta?

Oprócz tego, optyk może doradzić pacjentowi w wyborze oprawek oraz materiału soczewek, uwzględniając indywidualne potrzeby i preferencje klienta. Optyk w Łodzi, tak jak w innych miastach Polski, jest również odpowiedzialny za montaż soczewek w oprawkach oraz serwisowanie okularów. Warto dodać, że optyk nie ma prawa diagnozować schorzeń oczu ani przepisywać leków.

Przeczytaj również: Co oprócz okularów można kupić u optyka?

Optometrysta – ekspert od zdrowia oczu

Optometrysta to osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku optometria. W przeciwieństwie do optyka, optometrysta może prowadzić samodzielne badania wzroku, diagnozować wady refrakcji oraz oceniać stan zdrowia oczu. Optometrysta ma również uprawnienia do wystawiania recept na okulary i soczewki kontaktowe, a także do kierowania pacjentów na dalsze konsultacje do lekarza okulisty.

W swojej pracy optometrysta wykonuje szereg badań diagnostycznych, takich jak badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego czy ocena stanu siatkówki. Optometrysta może również zalecić pacjentowi odpowiednią terapię w przypadku problemów z akomodacją czy kontrastem. W Polsce optometria jest stosunkowo młodą profesją, jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z jej znaczenia dla zdrowia oczu.

Kiedy udać się do optyka, a kiedy do optometrysty?

Jeśli potrzebujesz nowych okularów lub soczewek kontaktowych na podstawie przepisu wystawionego przez lekarza okulistę, wystarczy udać się do optyka. Jeśli natomiast zauważasz problemy ze wzrokiem, takie jak pogorszenie ostrości czy trudności z akomodacją, warto udać się do optometrysty. Optometrysta przeprowadzi szereg badań diagnostycznych i oceni stan zdrowia Twoich oczu, a także może wystawić receptę na okulary lub soczewki kontaktowe.