Artykuł sponsorowany

Liściaste drzewka ozdobne, które warto uprawiać w ogrodzie

Liściaste drzewka ozdobne, które warto uprawiać w ogrodzie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie drzewka liściaste warto posadzić w swoim ogrodzie, aby cieszyć się pięknem przyrody przez cały rok? W Polsce istnieje wiele gatunków drzew ozdobnych, które można nabyć w szkółkach. Warto zwrócić uwagę na te, które są odporne na nasze warunki klimatyczne i nie sprawią problemów w uprawie.

Drzewa o ciekawym pokroju i kolorystyce liści

Jednym z najbardziej polecanych drzew do uprawy w ogrodzie jest klon palmowy (Acer palmatum). To niewielkie drzewko o pięknej kolorystyce liści, które jesienią zmieniają barwę na intensywnie czerwoną. Klon palmowy dobrze radzi sobie w polskim klimacie, jednak warto posadzić go w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. Innym interesującym gatunkiem jest dąb szypułkowy 'Purpurea' (Quercus robur 'Purpurea'), który charakteryzuje się ciemnopurpurowymi liśćmi. Ten masywny i odporny gatunek będzie świetnym tłem dla innych roślin ozdobnych.

Drzewa kwitnące o zachwycających barwach

Wiosną ogrody rozkwitają dzięki pięknym drzewom kwitnącym. Jednym z nich jest magnolia (Magnolia), która zachwyca swoimi dużymi, białymi lub różowymi kwiatami. Magnolie są stosunkowo odporne na mróz, ale warto je posadzić w miejscu osłoniętym od wiatru. Drugim gatunkiem wartym uwagi jest krzewuszka cudowna (Weigela florida), która pokrywa się różowymi lub czerwonymi kwiatami w maju i czerwcu. Krzewuszka jest łatwa w uprawie i nie ma specjalnych wymagań co do gleby czy stanowiska.

Drzewa owocowe o dekoracyjnych walorach

W szkółkach drzew ozdobnych można znaleźć też gatunki owocowe o dekoracyjnych walorach. Jabłoń ozdobna (Malus) to gatunek, który nie tylko zachwyca swoimi białymi lub różowymi kwiatami, ale również jesiennymi owocami w kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym. Jabłonie ozdobne są łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań co do gleby. Innym interesującym drzewem owocowym jest pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica), który pokrywa się intensywnie pomarańczowymi kwiatami na wiosnę, a jesienią daje jadalne owoce. Pigwowiec jest odporny na mróz i choroby, a jego owoce można wykorzystać do produkcji dżemów i nalewek.