Artykuł sponsorowany

Na jakich zasadach działają ładowarki do samochodów elektrycznych?

Na jakich zasadach działają ładowarki do samochodów elektrycznych?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu elektrycznego, zastanawiając się jednocześnie nad tym, jak działa ładowanie takiego pojazdu. Wiedza na ten temat jest niezbędna dla każdego właściciela auta na prąd. W artykule przedstawiamy, jak działają ładowarki do samochodów elektrycznych, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie są różnice między poszczególnymi typami.

Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych, które można podzielić na trzy główne kategorie. Pierwszą z nich są ładowarki AC (prąd przemienny), które są najbardziej popularne w Polsce. Działają one na zasadzie przekształcania prądu przemiennego z sieci energetycznej na prąd stały, który jest potrzebny do ładowania baterii samochodu. Ładowarki AC można znaleźć zarówno w postaci stacji ładowania publicznego, jak i domowych punktów ładowania.

Drugą kategorią są szybkie ładowarki DC (prąd stały), które pozwalają na znacznie krótszy czas ładowania baterii. W przeciwieństwie do ładowarek AC, te urządzenia przekształcają prąd stały na prąd stały o wyższym napięciu, co pozwala na szybsze naładowanie akumulatora. Szybkie ładowarki DC są często instalowane przy autostradach, głównych drogach oraz w centrach handlowych.

Trzecim typem są tzw. ładowarki uniwersalne, które łączą w sobie funkcje ładowarek AC i DC. Pozwalają one na korzystanie z różnych typów złączy i napięć, dzięki czemu są kompatybilne z większością samochodów elektrycznych. Ładowarki uniwersalne są coraz częściej spotykane w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach.

Czego szukać przy wyborze ładowarki do samochodu elektrycznego?

Przy wyborze ładowarki do samochodu elektrycznego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, należy sprawdzić, jaki typ złącza jest kompatybilny z naszym pojazdem. W Polsce najpopularniejsze są złącza Typ 2 (Mennekes) oraz CCS (Combo), które można znaleźć zarówno w ładowarkach AC, jak i DC. Po drugie, warto zwrócić uwagę na moc ładowania, która wpływa na czas potrzebny do naładowania baterii. Im wyższa moc, tym szybciej nasz samochód zostanie naładowany. 

Na koniec, warto zwrócić uwagę na koszty związane z korzystaniem z ładowarek. W przypadku stacji ładowania publicznego, często musimy płacić za korzystanie z nich, a ceny mogą różnić się w zależności od operatora. Jeśli decydujemy się na zakup domowej ładowarki, warto sprawdzić jej cenę oraz koszty instalacji i eksploatacji.