Artykuł sponsorowany

Okna aluminiowe czy plastikowe? Porównanie

Okna aluminiowe czy plastikowe? Porównanie

W dzisiejszych czasach wybór odpowiednich okien do naszego domu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy mamy do wyboru różne materiały i technologie. Dwa z najbardziej popularnych materiałów to aluminium i plastik (PCV). W tym artykule porównamy te dwa rozwiązania pod kątem funkcjonalności, estetyki oraz kosztów, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, które z nich będą najlepsze dla Twojego domu.

Przeczytaj również: Dlaczego okna PCV są najpopularniejsze?

Lepiej wybrać okna z aluminium czy z plastiku?

Okna aluminiowe są znane ze swojej wytrzymałości i długowieczności. Dzięki swoim właściwościom, aluminium jest odpornym na korozję, co sprawia, że okna wykonane z tego materiału mogą służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Ponadto, ze względu na swoją sztywność, okna aluminiowe są bardziej odporne na przekrzywienia czy odkształcenia, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych przeszkleń. Z drugiej strony, okna PCV również cechują się dobrą izolacją termiczną i akustyczną, a dzięki postępom technologicznym ich trwałość również wzrosła na przestrzeni lat. Niemniej jednak, plastikowe okna w Mikołowie mogą być podatne na żółknięcie czy pękanie w wyniku długotrwałego działania promieniowania UV.

W kwestii estetyki, okna aluminiowe mają przewagę nad plastikowymi pod względem możliwości wyboru kształtów i kolorów. Dzięki temu, że aluminium jest materiałem łatwo obrabialnym, producenci oferują szeroką gamę profili oraz wykończeń powierzchni, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Okna PCV również dostępne są w różnych kształtach i kolorach, jednak ich oferta jest nieco bardziej ograniczona. Warto również zauważyć, że okna aluminiowe mają zwykle smuklejsze profile niż plastikowe, co sprawia, że są one bardziej eleganckie i nowoczesne.

Jeśli chodzi o koszty, okna PCV są zwykle tańsze niż aluminiowe, zarówno pod względem ceny zakupu, jak i montażu. Dlatego też, dla osób szukających oszczędności, plastikowe okna mogą być lepszym wyborem. Niemniej jednak, warto pamiętać, że okna aluminiowe mają dłuższą żywotność oraz lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. W kwestii ekologii, oba materiały mają swoje wady i zalety. Aluminium jest materiałem w 100% nadającym się do recyklingu, co przekłada się na mniejszy wpływ na środowisko. Z drugiej strony, produkcja okien PCV zużywa mniej energii niż aluminiowych, a także pozwala na lepszą izolację termiczną, co może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania domu.