Artykuł sponsorowany

Przyczyny występowania chorób przyzębia u kotów

Przyczyny występowania chorób przyzębia u kotów

Choroby przyzębia u kotów stanowią poważny problem, który może prowadzić do powikłań zdrowotnych i pogorszenia jakości życia naszych czworonogów. Warto zatem poznać przyczyny ich występowania oraz objawy, aby móc zapobiegać tym schorzeniom i dbać o zdrowie jamy ustnej naszych pupili.

Jakie objawiają się choroby przyzębia u kotów?

Choroby przyzębia u kotów mogą objawiać się na różne sposoby, ale najczęściej zauważalne są zmiany w zachowaniu zwierzęcia oraz w wyglądzie jego jamy ustnej. Koty z problemami stomatologicznymi mogą być mniej aktywne, tracić apetyt, a nawet wykazywać agresję podczas próby dotykania pyska. Wśród innych objawów warto wymienić czerwone i spuchnięte dziąsła, nieświeży oddech oraz osad na zębach. W bardziej zaawansowanych przypadkach może dojść do krwawienia z dziąseł, wypadania zębów czy zmian w budowie szczęki.

Skąd biorą się choroby przyzębia?

Podstawową przyczyną chorób przyzębia u kotów jest nagromadzenie płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Płytkę tę tworzą bakterie obecne w jamie ustnej, które żywią się resztkami pokarmowymi i wydzielają toksyczne substancje. Jeśli płytki nie usuniemy poprzez regularne czyszczenie zębów kota, może dojść do jej mineralizacji i powstania kamienia nazębnego. Kamień ten uszkadza dziąsła i prowadzi do stanów zapalnych, takich jak gingiwitis czy periodontitis.

Czynniki wpływające na rozwój chorób przyzębia

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój chorób przyzębia u kotów. Jednym z nich jest genetyka – niektóre rasy kotów są bardziej podatne na problemy stomatologiczne, np. koty brytyjskie czy perskie. Wiek zwierzęcia również odgrywa rolę – starsze koty są bardziej narażone na schorzenia przyzębia ze względu na osłabienie układu immunologicznego i zmniejszoną zdolność do samooczyszczania jamy ustnej. Ponadto, dieta bogata w miękkie pokarmy sprzyja gromadzeniu się płytki bakteryjnej, dlatego warto wprowadzić do diety kota suche karmy o właściwościach czyszczących.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej kota?

Aby zapobiec potrzebie leczenia chorób przyzębia u kotów, należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila. Regularne szczotkowanie zębów kota jest kluczowe, aby usunąć płytkę bakteryjną i zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Warto również korzystać z preparatów do płukania jamy ustnej oraz specjalistycznych przysmaków, które wspomagają utrzymanie zdrowia zębów. Ponadto, kontrola stomatologiczna u weterynarza co najmniej raz w roku pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.