Artykuł sponsorowany

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne to nieodłączny element życia każdego właściciela pojazdu. Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami samochodu, motocykla, czy innego środka transportu, odpowiednie zabezpieczenie naszej własności oraz ewentualnych szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego jest nie tylko obowiązkowe, ale i odpowiedzialne.

Przeczytaj również: Kiedy pomoc prawna jest konieczna?

Podstawowe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

W Polsce obowiązkowe jest posiadanie co najmniej jednego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjnego – OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC pokrywa koszty związane z wyrządzeniem szkody innym uczestnikom ruchu drogowego, w tym naprawy pojazdów, koszty leczenia oraz ewentualne odszkodowania. Drugim popularnym ubezpieczeniem jest AC, czyli autocasco, które chroni samochód właściciela przed uszkodzeniami wynikającymi z różnych przyczyn – kolizji, kradzieży czy aktów wandalizmu. Warto również wspomnieć o NNW (Następstwach Nieszczęśliwych Wypadków) dla kierowcy i pasażerów, które gwarantuje odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci spowodowanej wypadkiem komunikacyjnym.

Szeroki wybór ubezpieczeń komunikacyjnych w Mosinie i okolicach zapewnia firma Maria Kandulska Pośrednictwo ubezpieczeniowo-finansowe.

Dodatkowe opcje ubezpieczeń komunikacyjnych

Oprócz podstawowych ubezpieczeń, na rynku dostępne są również dodatkowe opcje, które można dobrać do swojej polisy. Przykładem takiego ubezpieczenia jest Assistance, czyli pomoc drogowa, która obejmuje m.in. holowanie, naprawy na miejscu zdarzenia czy transport do warsztatu. Innym rodzajem dodatkowego ubezpieczenia jest polisa, która pokrywa koszty wymiany lub naprawy szyb w przypadku ich uszkodzenia. Warto również rozważyć ubezpieczenie Opon, które gwarantuje odszkodowanie za uszkodzone opony wynikające z przebicia czy kolizji.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne?

Przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczenia warto zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz wartością posiadanych pojazdów. Dla starszych samochodów z niższą wartością rynkową często wystarczające jest tylko ubezpieczenie OC. Natomiast dla nowszych aut warto rozważyć zakup polisy AC, która zapewni ochronę przed kosztownymi naprawami. Przy wyborze ubezpieczyciela warto również porównać oferty różnych firm pod względem ceny, zakresu ochrony oraz ewentualnych dodatków, takich jak Assistance czy ubezpieczenie Opon.