Artykuł sponsorowany

Wysokie ciśnienie w oku - czy to powód do obaw?

Wysokie ciśnienie w oku - czy to powód do obaw?

Wysokie ciśnienie w oku, znane również jako jaskra, może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. W Polsce jaskra dotyka około 800 tysięcy osób, a liczba ta może rosnąć wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Czy zatem warto zwracać uwagę na ten problem i jakie są dostępne metody leczenia?

Przyczyny wysokiego ciśnienia w oku

Wysokie ciśnienie w oku może być spowodowane przez wiele czynników. Najczęstszą przyczyną jest zaburzenie równowagi między produkcją a odprowadzaniem płynu wewnątrzgałkowego, co prowadzi do jego nagromadzenia i wzrostu ciśnienia. Inne przyczyny to urazy mechaniczne, zapalenia błony naczyniowej oka, choroby tarczycy oraz niektóre leki. Ponadto, istnieje kilka czynników ryzyka, takich jak genetyczne predyspozycje, podeszły wiek czy rasa - osoby pochodzenia afrykańskiego są bardziej narażone na rozwój jaskry.

Objawy i diagnoza

W początkowych stadiach jaskra często nie daje żadnych objawów, co sprawia, że jest trudna do wykrycia. W miarę postępu choroby mogą pojawić się takie objawy jak ból i zaczerwienienie oka, uczucie ciśnienia, pogorszenie widzenia, a nawet utrata pola widzenia, które wskazują na pilną potrzebę wizyty np. u okulisty z Gorzowa Wielkopolskiego. Diagnoza jaskry opiera się na badaniu dna oka, pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz ocenie stanu nerwu wzrokowego. W Polsce badania te są dostępne w ramach profilaktycznych badań okulistycznych, które powinny być wykonywane co najmniej raz na dwa lata u osób po 40. roku życia.

Leczenie wysokiego ciśnienia w oku

Leczenie jaskry ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego. W zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby stosuje się różne metody leczenia. Najczęściej stosowaną metodą jest leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu kropli do oczu obniżających ciśnienie. W przypadku niewystarczającej skuteczności leków można zastosować laserowe leczenie jaskry lub zabiegi chirurgiczne, takie jak trabekulektomia czy implantacja drenażu.

Współczesne metody leczenia

Nowoczesne metody leczenia jaskry stawiają na minimalizację inwazyjności zabiegów oraz skuteczne obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jednym z takich rozwiązań jest mikroinwazyjna chirurgia jaskry (MIGS), która pozwala na skrócenie czasu rekonwalescencji i zmniejszenie ryzyka powikłań. W Polsce dostępne są również nowoczesne leki, takie jak roklatan, łączący dwa składniki aktywne o różnych mechanizmach działania, co pozwala na skuteczniejsze obniżenie ciśnienia w oku.